/ Прочитано:

1.485

Донесена пресуда во предметот „Јавна соба“

Кривичниот суд донесе пресуда во предметот „Јавна соба“. На обвинетите во случајот на кои им се судеше за производство и дистрибуција на детска порнографија им се изречени казни затвор во траење од по 4 години.

Според Судот, обвинетите се огласуваат за виновни бидејќи првообвинетиот ја основал групата Јавна соба на Телеграм, а второобвинетиот како модератор иако морале да внимаваат што се прикачува во групата, дозволиле да се направи достапно видео со порнографски елементи со дете. Двајцата обвинети, се наведува во пресудата, имале обврска да се грижат за текстуалната, видео и аудиовизуелната содржина во групата.

Одбраната на обвинетите најавува жалба на првостепената пресуда.

„Без разлика што судот донесе пресуда со која ја одреди најниската казна можна казна што можеше да ја определи за ова кривично дело, ние сепак не сме задоволни бидејќи очекувавме ослободителна пресуда. Затоа,  по добивање на првостепената одлука, планираме да вложиме жалба до Аплеациониот суд“, изјави денеска адвокатот Петро Јанура.

Започна судскиот процес за предметот „Јавна соба“ – одбраната смета дека обвинителството нема докази

Поднесено обвинение за креаторот и администраторот на групата „Јавна соба“

Заедничка изјава на жени активистки за човекови права од Балканскиот Регион за родовозаснованото насилство на интернет

На петтиот Марш за женски права активистките потсетија – Држава што не постапува е држава што силува

Обвинителството ги поддржува измените на Кривичниот законик за кривичните дела „демнење“ и „сексуално вознемирување“

Соопштение на Јавното обвинителство за предметите „Јавна соба 1“ и „Јавна соба 2“

Обвинителството итно да го расчисти случајот „Јавна соба“, бараат од Платформата за родова еднаквост

Притвор за креаторот и за администраторот на групата „Јавна соба“

„Измени на Кривичниот законик за случаи како ‘Јавна соба’ во согласност со Истанбулската конвенција“ – Марта Гусар, адвокат

Протестен марш: Јавна соба е кривично дело

Казна затвор до три години за кривичното дело „Демнење“ како нова законска измена

Пендаровски за случајот „Јавна соба“: Одговорност мора да има во најкус можен рок

Платформата за родова еднаквост: Скандалозен однос на Обвинителството кон кривичните дела од „Јавна соба“

М.В