/ Прочитано:

855

Експлозија во белградската печатница БМГ — сопственост на заштитениот сведок во случајот против нарко-босот Шариќ

Понеделник, 25 февруари 2013 –  Во печатницата БМГ во Белград, чиј сопственик е заштитениот сведок Небојша Јоксовиќ во случајот што се води против Дарко Шариќ, синоќа по 23 часот се случи експлозија, која предизвика пожар, јави Танјуг.

Српското Министерство за внатрешни работи соопшти дека непознато лице активирало и фрлило експлозивна направа, при што дошло до пожар, а повредени во инцидентот немало. Пожарот бил изгаснат околу еден часот по полноќ.

Печатницата БМГ се наоѓа во белградската населба Железник. Сопственикот Небојша Јоксовиќ – Јокса (40) е сведок-соработник во процесот против нарко-босот Дарко Шариќ кој е во бегство.

Статусот на сведок-соработник, како што наведуваат белградските медиуми, го добил пред повеќе од две години, кога од ќелијата на Централниот затвор, каде што се наоѓал по апсењето во 2010 година, испратил писмо до Обвинителството за организиран криминал во кое истакнал дека е подготвен да соработува.

Иако непосредно по апсењето демантирал дека има врска со трговија на дрога од Јужна Америка, во замена за привилегиран статус одлучил на надлежните да им раскаже се што знае во врска со Шариќ и неговата група.

Тој сведочел и за шверц со дрога и активностите на кланот на Шариќ во Италија. Според медиумите, Јоксовиќ бил главен човек на Шариќ во оваа земја.

Откако Јоксовиќ го даде првиот исказ се случија неколку напади врз негов имот, а од бомба поставена во автомобил загина неговиот близок роднина Радојица Јоксовиќ. 

>> Кој, навистина, е Дарко Шариќ: Мистерија на пљевљанскиот Ескобар