/ Прочитано:

1.470

Избрана новата Влада

Со 62 гласа Собранието ја избра новата Влада која ќе ја предводи премиерот Димитар Ковачевски. Ковачевски пред пратениците истакна дека фокусот на владината програма е на граѓаните, економијата и на справување со последиците од пандемијата и енергетската криза. Новата Влада има 21 член. Од СДСМ има 11 министри, од ДУИ шест министри, од Алтернатива тројца министри и еден министер од ЛДП.

Предлогот за состав на Владата и биографиите на предложените министри

Законите за адвокатурата, за нотаријатот и за извршувањето во програмата за работа на Владата

Професорот Тупанчески предложен за нов министер за правда

И барањето за меѓународен мониторинг на предметите „Монструм“ и „Диво Насеље“ во програмата на Владата

М.В