/ Прочитано:

755

ЈО: Негувателка обвинета за малтретирање дете

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Запуштање и малтретирање на дете од членот 201 став 1 од Кривичниот законик.

„Обвинетата на 21.11.2019 година, во игротека во еден угостителски објект, малтретирала двегодишно дете за кое била ангажирана како негувателка. Додека родителите биле на работа, негувателката повеќепати го удрила детето со шлаканици, го давела со раката држејќи го во пределот на лицето и устата и неколкупати го подигала и удирала од земја. Детето во неколку наврати се обидувало да ѝ побегне, а од малтретирањето се здобило со телесни повреди.

Со оглед на тоа што во конкретниот случај постои реална опасност од бегство на обвинетата, како и можност таа да го повтори делото што ѝ се става на товар, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор“, соопштуваат од Обвинителството.