/Прочитано:

342

ОБВИНИТЕЛСТВОТО: Истражна постапка против пет лица по кривична пријава од Управата за финансиска полиција

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција гони пет лица за злоупотреба на службената положба и овластување​ при јавни набавки.

„Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава поднесена од страна на Управата за финансиска полиција, донесе наредба за спроведување на истражна постапка против пет лица“, се вели во соопштението на Обвинителството.

Осомничените, се додава во соопштението, се товарат дека ги злоупотребиле својата службена положба и овластување во три постапки за јавни набавки, при што двајца сториле кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353 ст.5 во врска со ст.1, во врска со чл.22, во врска со чл. 45, додека тројца од осомничените за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување од чл. 353 ст.5 во врска со ст.1 во врска со чл.45 од Кривичниот законик.

„Надлежниот обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје за осомничените поднесе предлог за определување на мерки на претпазливост и тоа обврска на обвинетите повремено да се јавуваат на определено службено лице или кај надлежен државен орган и привремено одземање на патна или друга исправа за преминување на државната граница, односно забрана за нејзино издавање“, се посочува во соопштението на ЈОРМ.

Соопштение на Управата за финансиска полиција: Кривични пријави за градоначалник на Општина Карпош

М.В