/ Прочитано:

1.872

Определен притвор за Јанева, Обвинителството продолжува со истрагата за случајот „Рекет“

Кривичниот суд ѝ определи 30-дневен притвор на Катица Јанева. Јавната обвинителка Вилма Рускоска, која ја води постапката, претходно донесе наредба за проширување на истрагата и против Јанева, која вчера беше приведена.

Покрај проширувањето на истрагата, Обвинителството од надлежниот суд предложи определување на мерката притвор. „Никогаш не би побарала приведување или притвор за некој за кој нема докази“, нагласи вчера Рускоска.

По определувањето на мерката притвор Јанева е префрлена во истражниот затвор „Скопје“, каде што веќе се наоѓаат првите осомничени во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Зоран Милевски–Кичеец. Истрагата за случајот, посочуваат од Обвинителството, продолжува.

Детали од Обвинителството за истрагата против Катица Јанева, која денеска беше приведена

Јанева не чувствува вина за „Рекет“

Катица Јанева дава исказ во Јавното обвинителство за случајот „Рекет“

Обвинителот Рустеми од СЈО ќе дава исказ во Обвинителството

ЈО: За случајот „Рекет“ во тек е финансиска истрага и прибирање на доказен материјал

По предлог на Обвинителството продолжена мерката притвор во предметот „Рекет“

Пендаровски: Не го дискредитирав Јавното обвинителство

Обвинителството со соопштение до јавноста за изјавата на Пендаровски и случајот „Рекет“

Обвинителката Стефанова ќе дава исказ во Јавното обвинителство

Пендаровски: За случајот „Рекет“ правосудните органи да ја истераат работата докрај

Јанева и Стефанова со изјави за објавените снимки за „Рекет“

ЈО за снимките за „Рекет“: Станува збор за материјали кои се дел од доказната постапка

Објавени нови снимки за случајот „Рекет“

Објавена видеоснимка за случајот „Рекет“

ЈО прибира вербални докази за случајот „Рекет“, изјави дале градоначалниците на Карпош и на Битола

Јанева вели дека не ја злоупотребила должноста

ЈО: Пронајден е вториот мобилен телефон на Катица Јанева

Отворена истрага и предлог за притвор за две лица осомничени за примање награда за противзаконито влијание

Оставка на Катица Јанева

М.В