/ Прочитано:

1.721

Основното јавно обвинителство – Велес работи на откривање на причините за сообраќајната несреќа на туристичкиот автобус

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Велес синоќа изврши увид на лице место на автопатот Велес-Скопје каде што се случи тешка сообраќајна несреќа во која туристички автобус излета од патот и се преврте.

„Причините за несреќата се утврдуваат. По наредба на јавниот обвинител, од возачот на автобусот е земен примерок на крв за анализа и започна прибирање на трагите пронајдени на лице место. Со оглед на тоа што синоќа временските услови и видливоста на теренот не дозволуваа ова целосно да биде завршено, локацијата се обезбедуваше во текот на ноќта, а утрово продолжи прибирањето на материјалните траги од внатрешноста на автобусот и се врши вонреден технички преглед на возилото“, велат од Јавното обвинителство.

Како што информираа од Министерството за здравство, во тешката сообраќајна несреќа што се случи вчера  на патот Велес-Скопје загина едно лице, а десетици други беа повредени.

M.В