/ Прочитано:

805

Почнува судскиот процес за настаните во Собранието од 27 април

Денеска во Кривичниот суд почнува судскиот процес за насилствата во Собранието од 27 април 2017 година. Обвинети за кривичното дело „Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“ се поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски и поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристески. Обвинет во предметот е и поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски.

Обвинителката Рускоска во врска со поведувањето обвинение за  „27 април“

Џафери: Го штитам нивото на институцијата,  не сум судија да судам

Немаше услови за одземање на имунитетот на Трајко Вељаноски, вели претседателот на Собранието

ВЛАДАТА: Оставката на Котевски ќе се разгледува по завршување на претседателските избори

Оставка на директорот на затворот КПУ Затвор Скопје и дисциплински постапки против повеќемина вработени

„Комисијата не зазеде став“ – целосен текст на извештајот за барањето за одобрување притвор на Трајко Вељаноски

Делегацијата на ЕУ остро го осудува инцидентот во КПУ Затвор Скопје, а премиерот ја очекува оставката од директорот

Барањето за одобрување притвор на поранешниот претседател на Собранието пред Комисијата за мандатно-имунитетни прашања

Правилник за куќен ред: „При извршување на мерката притвор се чува телесното и душевното здравје на притвореното лице“

Осуди за инцидентот во КПУ Затвор Скопје

Кривичниот суд за определувањето мерка притвор за Ристовски и Јанакиески

ЈОРМ: Под истрага организаторите на настаните во Собранието

Одредбите од Уставот и Деловникот на Собранието на РМ за имунитетот на пратениците

М.В