/ Прочитано:

613

Повторно определен притвор за Мијалков за предметот „Плацеви на Водно“

„Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција, за определување мерка притвор против Сашо Мијалков обвинет во предметот познат како „Плацови на Водно“, а имајќи ја предвид итноста на постапката, Кривичниот совет, по добивање на предметот, одржа седница на советот и донесе решение со кое го прифати предлогот на јавниот обвинител и на обвинетиот му определи мерка притвор во траење од 30 дена“, се вели во соопштението од Основниот кривичен суд. Советот оценил дека постои опасност од бегство на обвинетиот“, се вели во соопштението на Кривичниот суд.

Обвинителството бара нов притвор за Мијалков

Прифатена гаранцијата од над 11 милиони евра за Сашо Мијалков

М.В