/ Прочитано:

301

Се очекуваат резултатите од вештачењата за автобуската несреќа во Бугарија

Истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа 45 лица е при крај. Се очекуваат само резултатите од вештачењата – судско-медицинска, техничка и пожарно-техничка. Тие би можело да бидат готови пред Божиќ, (з.а. на 25 декември), изјави денеска за БНТ шефот на бугарската Националната истражна служба Борислав Сарафов.

Според Сарафов, податоците во моментот покажуваат дека брзината на автобусот најверојатно била несоодветна со условите на патот, а ноќта на инцидентот врнел дожд и патот бил влажен.

„Брзината на автобусот била прилично несоодветна со условите на патот. Мислам дека возел над 90 км/ч. Барањата на еден професионален возач на автобус се повисоки отколку за кој било друг возач“, рече Сарафов.

Кажа и дека нема причинско-последична врска меѓу несреќата, патната сигнализација и ознаките. Појасни дека можеби придонеле, но возачот морал да биде повнимателен и да вози со соодветна брзина. Сепак, Сарафов посочи дека ознаките на патиштата „очигледно не ги исполнуваат условите“.

Досега истрагата покажува дека автобусот од се уште непозната причина скршнал надесно и удрил во заштитната ограда која го дели просторот за одмор од автопатот. Од ударот се дупнал резервоарот за гориво, избувнал пожар и возилото се заглавило меѓу заштитните огради што ги делат двете ленти на автопатот.

Увидот на бугарското Министерство за регионален развој и јавни работи на местото на инцидентот покажа дека тротоарот е во одлична состојба, но ознаката е дотраена, а не е извршена и пролетната наредба за негово реновирање.

Во автобуската несреќа што се случи на 23 ноември загинаа 45 лица, а седуммина беа повредени. МИА

Идентификувани се сите жртви од автобуската несреќа

Автобус без валидна лиценца за превоз на патници не смее да премине граница на ЕУ

Обвинителствата ќе ги споредуваат листите на патници од граничните премини

Конечна проценка за причините за несреќата ќе дадат финалните анализи, но водечка верзија е човечка грешка

Продолжува истрагата за сообраќајната несреќа – Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје

Во тек е истрагата за автобуската несреќа

Јовески денеска итно отпатува на местото на автобуската несреќа

Прогласена тридневна жалост за трагичната сообраќајна несреќа