/Прочитано:

467

Апелациониот суд во Штип ја зголеми казната на возачот кој ја прегази Верица Белчовска

Апелациониот суд во Штип ја зголемил казната затвор од 15 на 30 месеци на И.Ч. (18) од Струмица заради прегазувањето на Верица Белчовска (20) од беровско Русиново.

Во јули годинава Основниот суд во Струмица му изрече пресуда 15 месеци за сообраќајната несреќа која се случи на 7 април годинава на булеварот „Ленинова“ во Струмица, кога момчето кое возело автомобил марка „нисан“ удрило во Верица, која преминувала на пешачки премин. Возачот избегал од местото на несреќата, а подоцна, истиот ден, сам се пријавил во полициска станица.

Пресудата на Апелацискиот суд ја соопшти адвокатката на семејството Белчовски преку писмена изјава за медиумите.

По загинувањето на Верица, семејството ги донираше нејзините органи, кои спасија три животи.