/ Прочитано:

957

Триесет и двајца припадници на безбедносните сили на МВР постхумно одликувани со медал за храброст

Вторник, 7 мај 2013 – По повод 20-годишнината од одбележувањето на 7 Мај-Денот на баталјонот на Воената полиција и Денот на полицијата и безбедноста, претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов,  денеска постхумно им додели медал за храброст на 32 припадници на безбедносните сили на Министерството за внатрешни работи, кои својот живот го положија служејќи и на државата. На постхумното доделување на медалите за храброст присуствуваше министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, припадници на МВР и семејствата на загинатите припадници на МВР.

Претседателот Иванов во обраќањето пред присутните рече „никогаш целосно не можеме да им се оддолжиме на луѓето кои ги дадоа своите животи за Македонија, но, можеме и мораме да им оддадеме почит за нивната голема жртва“.

„Нивните животи беа насилно и прерано прекинати. Останаа многу големи желби неисполнети, многу важни мигови недочекани, многу години непреживеани. Остана голема болка што сите ние и денес ја чувствуваме. Но, исполнетоста и целосноста на еден човечки живот не се мери само во годините изминати на овој свет. Се мери и според делата што се направени, обврските што се исполнети, заветот што е оставен во наследство“, посочи Иванов. 

Претседателот на Здружението на загинатите бранители во конфликтот во 2001 година, Владо Стојановски рече на семејствата им останале солзите, тагата, болката и спомените за најмилите.„Ова е и голема загуба за државата. Куршумот не избира туку убива. Раката која направила зло да се осуди, а не амнестира. Синови, татковци сопрузи беа жртви во војната во 2001 година за подобро утре за сите граѓани на Македонија. Како Здружение се грижиме за сите прашања и ги решаваме со дијалог со Владата и државните институции. Ќе доаѓаме секоја година на спомениците и ќе им оддаваме почит на загинатите, а со тоа да ги потсетиме живите за ужасите од тоа што го носи војната со апел било и никогаш да не се повтори“, истакна Стојановски.