/ Прочитано:

1.702

Мијалков во притвор во Затворот „Скопје“ до правосилноста на пресудата

По денешното изрекување на пресудата за „Таргет-Тврдина“, Обвинителството побара ефективен притвор за Сашо Мијалков, наместо домашен притвор. Судечкиот совет го прифати прелогот на Обвинителството и му определи притвор до правосилноста на пресудата, но, како што е пропишано во ЗКП, најдолго 60 дена. Мијалков притворот ќе го издржува во Затворот „Скопје“.

Пресуда на Кривичниот суд: 12 години казна затвор за Мијалков, 4 години за Јанкулоска, 15 години за Грујевски и Бошковски

Денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Таргет-Тврдина“

Јавното обвинителство: Сашо Мијалков во попладневните часови се јави во обвинителството

Обвинителството: Постојат основи на сомнение за помагање на бегството на Мијалков

МВР ја објави националната потерница за Сашо Мијалков

Кривичен суд: Обвинителството бараше притвор за Мијалков поради сомнение за бегство

МВР во потрага по Сашо Мијалков, кому му е определен куќен притвор

НОВА ИСТРАГА НА СЈО, СО ИМЕ „ТАРГЕТ“: Лица од УБК осомничени за незаконско прислушување на граѓаните

М.В