/ Прочитано:

1.241

Жалбата на Катица Јанева за притворот одбиена како неоснована

„Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, пред судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд – Скопје на ден 21.8.2019 година беше спроведено лицето К. Ј. со предлог за определување на мерка притвор заради основано сомнение дека ја злоупотребило службената положба и овластување.

По произнесување на спроведеното лице и ценење на фактите и доказите приложени во предлогот на Обвинителството, судија на претходна постапка го прифати предлогот на Обвинителството и донесе решение со кое на лицето му определи мерка притвор во траење од 30 дена, со оглед дека смета дека се исполнети условите од членот 165 ст. 1 точки 1, 2 и 3 од ЗКП.

Постапувајќи по жалбата изјавена против решението  на судија на претходна постапка од 21.8.2019 година, Кривичниот совет при Основниот кривичен суд – Скопје на ден 22.8.2019 година одржа седница на која, по ценење на наводите во жалбите, како и фактите и аргументите во предметот, донесе одлука со која жалбата ја  одби како неоснована, а решението на судија на претходна постапка ги потврди во целост“, соопштуваат од Кривичниот суд.

Законските одредби за разрешувањето на јавниот обвинител кој раководи со СЈО

Етичкиот кодекс на јавните обвинители за односот на обвинителот со обвинетиот

Начела до кои обвинителите се должни да се придржуваат според Етичкиот кодекс

Определен притвор за Јанева, Обвинителството продолжува со истрагата за случајот „Рекет“

Детали од Обвинителството за истрагата против Катица Јанева, која денеска беше приведена

Јанева не чувствува вина за „Рекет“

Катица Јанева дава исказ во Јавното обвинителство за случајот „Рекет“

Обвинителот Рустеми од СЈО ќе дава исказ во Обвинителството

ЈО: За случајот „Рекет“ во тек е финансиска истрага и прибирање на доказен материјал

По предлог на Обвинителството продолжена мерката притвор во предметот „Рекет“

Пендаровски: Не го дискредитирав Јавното обвинителство

Обвинителството со соопштение до јавноста за изјавата на Пендаровски и случајот „Рекет“

Обвинителката Стефанова ќе дава исказ во Јавното обвинителство

Пендаровски: За случајот „Рекет“ правосудните органи да ја истераат работата докрај

Јанева и Стефанова со изјави за објавените снимки за „Рекет“

ЈО за снимките за „Рекет“: Станува збор за материјали кои се дел од доказната постапка

Објавени нови снимки за случајот „Рекет“

Објавена видеоснимка за случајот „Рекет“

ЈО прибира вербални докази за случајот „Рекет“, изјави дале градоначалниците на Карпош и на Битола

Јанева вели дека не ја злоупотребила должноста

ЈО: Пронајден е вториот мобилен телефон на Катица Јанева

Отворена истрага и предлог за притвор за две лица осомничени за примање награда за противзаконито влијание

Оставка на Катица Јанева

М.В